Copyright © 2015 Designed By Bilgiç Tasarım / İzmir - Her Hakkı Saklıdır

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 »  Alexa Nedir ?

Alexa ABD merkezli, Amazon.Com’a ait bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır.

 

Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılından alınan verilerden derlenir. Alexa.com, internetteki reyting sıralamasını çıkaran ziyaretçi giriş çıkışını kontrol eden bir servistir. Alexa’nın ‘Alexa Toolbar’ adlı yazılımı vardır ve bunu kullanan internet kullanıcılarından elde edilen bilgilere göre bu sonuçlar oluşturulmaktadır.

.

Alexa ile seo çalışmalarının birbiri ile ilgisi bulunmamaktadır.
Alexa dediğimiz gibi web sitelerinin ziyaretçi akışını ve o sitede ne kadar süre içinde kaldığını ölçen bir servisdir.

Seo ise çok başka bir bir daldır.

 

Alexa’nın kurulma amacı ziyaretçilerin sitelerde geçirdikleri süreyi öğrenebilmek.. Ziyaretçilerin sitelerde geçirdikleri sürelerin arttırılabilmesi için sitelerin özgün ve içeriği alıntı olmayan ve çok zengin siteler ziyaretçilerin ilgisini çeker ve sitede kalma süresi artar.

 

Bunu dışında siteyi görsel olarakda zenginleştirerek detek verilmesi ziyaretçi sayısını artıracağı gibi Alexa sıralamasınada son derece katkısı olacakdır.

 

Yanlız  unutulmaması gereken en önemli şey sabır. Alexa ' da üst sıralara çıkabilmek çok zor ve uzun bir çalışmayı gerektiren bir çalışmadır. Ayrıca devamlılığı şarttır.

 

Çalışmaya asla ara verilmemesi gerekir. Ara verildiği zaman yapılan bunda emek, uğraşı çalışma boşa gidecekdir çünkü ara vermek demek çalışmanın ilk başına dönmek demektir Alexa' da.

Başa dönmek çok kısa bir sürede olur ve aylar haftalar süren çalışma boşa verilen emek olarak size geri döner.

 

Alexa Amazon‘a ait bir site sayacıdır. Google' nın çok önem verdiği ve dikkate aldığı sayaçlardan sadece biridir. Bu siteyi Google sever.

Alexa’nın işleyişi şu şekilde olur. İnternetteki tüm siteleri sıralamaya alır. Bu sıralama siteye en çok girilenden en az girilene kadar olan bir sıralamadır. Bu sıralamaya ve siteye giren kişi sıralamasına asla müdahale etmek söz konusu bile değildir. Bu yüzden verilere son derece güvenilir.

 

Traffic Rank(Trafik Değeriniz)

 

 

Siteniz ile ilgili sıralamaları veren ve site grafikleri ile ilgili oluşan değerleri görmenizi sağlayan bir sayaçdır.
ALEXA NEDİR, SİTE İÇİN ÖNEMİ VARMIDIR ?