Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Baclink Nedir, Bir Site İçin Gerekliliği Varmıdır ?

ANASAYFA  HAKKIMIZDA  WEB TASARIM  REFERANS  İLETİŞİM  ZİYARETÇİ DEFTERİ
Copyright © 2015 Designed By Bilgiç Tasarım / İzmir - Her Hakkı Saklıdır

Pr değeri yüksek olan bir siteniz varsa şayet, site içinde yapılan her hareketiniz ve paylaşımlarınız Google da ilk sıralarda gösterilmeye başlar ve puanınıza göre Google ' da sıralanırsınız. PageRank sayesinde sitelerin puanı 0-10 arasındadır. PageRank değeri yüksek olan siteler Google da ilk sıralara çıkmaktadır. Facebook, Twitter, Yahoo, Google gibi büyük sitelerin pagerantları çok yüksekdir. Sitenize gelen linkler bu bakımdan çok önemlidir. Eğer sitenizde yükselmek ilerlemek istiyorsanız, pagerant değeri düşük sitelerden 4-5 tane link almak yerine , pagerant değeri yüksek olan sitelerden 1-2 tane link almak siteniz için daha faydalıdır. Şöyle açıklayalım. Örneğin pagerant değeri 5 olan bir siteden link aldınız.  Arama motorları şu şekilde algılayacaklardır. PageRank değeri 5 olan bir site link verdiyse bu site güvenilir ve sağlam bir firma gözü ile bakar ve sitenize olumlu notlar düşer. Bu şekilde siteniz Google tarafından sevilir ve üst sıralara çıkma olasılığınız artar.

 

Backlinkin yararları saymakla bitmez ama çok dikkat edilmesi gereken bir çalışmadır.

 

Yaşı yüksek olmayan bir siteye aniden backlink alındığında banlanmanıza sebep olabilir. Ayrıca kopya yöntemi ile yazı yazılan sitelerde backlink alınmaması sizin yararınıza olacakdır çünkü kopya yöntemi ile yazılan yazıları Google hiç sevmez. Ayrıca link alınacak sitenin ne sitesi olduğuda çok önemlidir. Örneğin web tasarım sitesi ile ilgili bir siteniz var, sizin tatlı yemek çeşitleri ile ilgili bir siteden backlink almanız sitenize hiç yarar sağlamaz.

Backlink web sitenizin içeriğinizi desteklemek üzere verilmiş link demektir.

Ya da sitelerinize dışarıdan verilen linklere denir. Bu linkler karşılıklı veya karşılıksız olabilir. Backlinkler sitenizin arama motorunda sıralanmasında hız katar ve size olumlu avantaj sağlar.
   

Bunun olması için sizin link aldığınız sitenin Google’ da yer alması yeterlidir. Örnek verecek olursak kelimeniz kuaför Siz kuaför kelimesinde 25.sıradasınız. Siz 1, 2 veya 3.sitelerden birinden link aldığınız zaman sıranız büyük ihtimalle 4-5-6. olabilir. Böylece daha fazla hit alabilirsiniz. Aynı zamanda PageRank' ı yüksek olan sitelerden link alırsanız PageRank' ınız daha da artar. Ancak linkler karşılıklıysa PageRank etkisi düşer. Biranda birçok backlink almanız sizi arama motorlarından banlayabilir. Bunun için yavaş yavaş etkili backlink almanız gerekir.

PageRank Google' ın site sıralaması için kullandığı yöntem sonucu sitenize sfır ile 10 arasında puan veren bir araçdır. PageRank bir site için çok çok önemlidir.


       İyi bir backlink çalışması, Google arama motorunca değer verilmiş sitelerden alınan backlink'lerdir. Yani PageRank değerine sahip, Trustrank değeri yüksek, Alexa değeri düşük sitelerden alınan backlinklerdir.

 Biz Bilgiç Tasarım olarak yaptığımız sitelerde Seo ve Backlink çalışması yaparken bu detaylara çok dikkat ediyoruz. Tecrübesiz ellerde yapılan Seo ve Backlink çalışmaları sitenizi ilerletmek yerine geriye götürür hatta Google da sevilmeyen siteler arasında yerinizi alır ve sitenizin alt sıralarda olmasına yol açabilir.

Emek vermeden yükselme olmaz. Backlink referansdır. Ne kadar backlink referansınız varsa o kadar Google tarafından sevilir dolayısıyla yükselirsiniz. Kaliteli referanslar daima sizi ilerletir. Pagerant değeri yüksek olan sitelerden alınan ya da verilen backlinkler sizin avantajınızdır.

 

 

 

Aynı işi yaptığınız yada aynı sektörden yapılan backlink çalışmaları sizin en büyük referansınızdır.

Backlink alırken veya verirken doğru firma ile yola çıkmalısınız. Her kaynakdan alacağınız backlinkler size zarar getirecekdir. Doğru ve ilişkili backlinkler sitenize şu yararları getirir.

Sitenizin kalitesini arttırır.

Arama motorlarında sitenizin yukarılara çıkmasını sağlar.

Sitenize daha fazla ziyaretçi gelir.

Siteniz internet dünyasında tanınırlığını arttırır.

 

Sayfa içinde verilen sayfa linkleride bir nevi backlinktir. Örneğin anasayfa yada iletişim yada seo çalışmaları sayfasına verilen sayfa linkleri backlink çeşitlerinden sadece bir tanesidir.

Tüm backlinkler eşit oranda etkili değildir. Yüksek kalitede ki sitelerden alınan backlinkler daha alt seviyedeki sitelerden alınan backlinklerden daha etkilidir. Ayrıca sürekli güncellenen ve içerik eklenen sitelerden alınan backlinkler de daha verimlilik sağlar.

 

Sitenizin Google sıralamasında üst seviyelere çıkabilmek için çok sık ziyaret edilen sitelerden backlink almak çok akıllıca bir yöntemdir. Çok sayıda backlink sitenizin popülerliğini arttıracakdır.

 

Yeni eklenen sayfalar arama motorlarınca hemen görülmezler. Sık sık içerik eklendikçe sıralaması artacakdır. Rakiplerinizden daha üst sıralarda olmak için PR değeri yüksek olan sayfalardan alınan bağlantılar size avantaj sağlayacakdır.

PR, PageRank' ın kısa yazılımıdır ve anlamı da Link Popülerlik Puanı demektir.