Copyright © 2015 Designed By Bilgiç Tasarım / İzmir - Her Hakkı Saklıdır

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

 

        SEO Kelimesinin açıklaması “Search Engine Opimization” demektir. Bununda Türkçesi Arama Motoru Optimizasyondur. Google ve diğer arama motorlarının birlikte desteklediği bir çalışmadır. Arama motorlarının doğru içeriği ve en kalitelisini bulabilmek için yaptığı önemli bir uygulamadır.

 

Diğer bir açıklama ile site veya sayfalarınızın Arama Motorları tarafından daha kolay bulunup indekslenmesi ve arama sonuç sayfalarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla site veya sayfalarınıza uygulanan işlemlerdir.

 

 

 

seo nedir
     

Bir SEO, sitenizi iyileştirip size zaman kazandırabi leceği gibi sitenize ve itibarınıza zarar da verebilir. Elde edebileceğiniz avantajların yanı sıra sorumsuz bir SEO'nun sitenize verebileceği zararı da araştır mayı unutmayın. Pek çok SEO ve diğer acente ve danışmanlar, web sitesi sahiplerine faydalı hizmetler sunar.

 

   İşte bu hizmetlerden bazıları:

 

 

        Bir SEO ile çalışmayı düşünüyorsanız ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. SEO ile çalışmaya başlamak için en uygun zaman bir siteyi yeniden tasarlamayı veya yeni bir site başlatmayı düşündüğünüz zamandır. Bu şekilde SEO ve siz, daha en başından sitenizin arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, iyi bir SEO, mevcut bir siteyi de iyileştirmeye yardımcı olabilir.

SEO'ya yöneltebileceğiniz yararlı sorulardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

    

SEO'lar, müşterilerine değerli hizmetler verebilir; ancak etik kuralları gözetmeyen bazı SEO'lar, saldırgan pazarlamacılık anlayışları ve arama sonuçlarını haksız biçimlerde kullanma girişimleri yüzünden tüm sektörü şüpheli duruma düşürmüştür. Kurallarımıza aykırı uygulamalar, sitenizin Google'daki durumu üzerinde olumsuz etki edebilir ve hatta sitenizin dizinimizden kaldırılmasıyla sonuçlanabilir. Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı konular sıralanmıştır:


       -- Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı 

           tetikte olun.

       -- Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez.

       -- Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun.

       -- Bir web sitesi sahibinin karşılaşabileceği en yaygın suiistimaller nelerdir?

 

           En yaygın hile, aldatıcı yönlendirmeler aracılığıyla yapılan ve kullanıcıları siteye yönlendiren "gölge" etki alanlarının yaratılmasıdır. Söz konusu gölge etki alanlarının sahibi genellikle, müşterinin adına çalıştığını iddia eden SEO’lardır. Bununla birlikte ilişkiler bozulduğunda SEO etki alanını farklı bir siteye hatta bir rakibin etki alanına yönlendirebilmektedir. Böyle bir şey olduğunda, müşteri SEO’nun tümüyle sahip olduğu rakip siteyi geliştirmek için ödemede bulunur.

Diğer bir hatalı uygulama ise, anahtar kelimelerle yüklü “giriş” sayfalarını müşterinin sitesinde herhangi bir yere yerleştirmektir. SEO bu uygulamanın daha fazla sorgu yapılabilmesi için sayfayı daha uygun hale getireceği sözünü verir. Bu, doğası gereği yanlıştır çünkü tek tek sayfalar çok çeşitli anahtar kelimeler ile nadiren alakalıdır. Bununla birlikte söz konusu hilelerin daha sinsisi, bu giriş sayfalarının, genellikle SEO’nun diğer müşterilerine ait gizli bağlantıları içermesidir. Bu tür giriş sayfaları sitenin bağlantı popülerliğini yavaş yavaş azaltmakta ve siteyi çirkin ve yasadışı içeriğe sahip sitelere SEO ve SEO’nun diğer müşterilerine yönlendirmektedir.

 

       Günümüzde internetin yaygınlığı ve insanların bir çok şeyi arama motoru arama çubuğunda yapılan arama ile bulduğu bir gerçekdir. Özellikle Türkiye' de en çok Google arama motoru ve tekiben diğer arama motorları en çok arama yapılan arama motorları olma durumundadır. Yahoo da kullanılmaktadır ancak Türkiye' de Google en çok arama yapılan arama motoru konumundadır.  Arama motorlarında yapılan herhangi bir aramada binlerce hatta milyonlarca sonuç çıkar.

 

       Çoğunlukla ilk sayfada yalnızca en uygun ilk 10 uygun sonuç görüntülenir. Her web site sahibi de doğal olarak ilk sayfa -ilk 10 sırada çıkmak ister. Arama sonucunda aradığını ilk on sırada bulan bir kişi, arama motorunda daha sonraki sayfalarda listelendiyseniz size hiç ulaşmadan aramasını sonlandırabilir. Bu nedenle bir web site için Arama Motoru Optimizasyonu sürecinin uygulanması ve en çok arama yapılan arama motoru olması sebebiyle Google Optimizasyonu süreci uygulanması ve Google' da birinci sayfa - hatta mümkünse ilk bir kaç sırada çıkması önemlidir.  Ancak özellikle rekabetin çok yoğun olduğu sektörlerde hedef arama kelimelerinde Google da ilk sayfada çıkmak çıktıktan sonra da yerine sıkı sıkı tutunmak ve orada durmak pek de kolay değildir,meşakkatli bir süreçtir, üstelik Google SEO yani arama motoru uzmanları tarafından çözümlenmek istemez ve sürekli olarak sisteminde değişiklikler yapar.

 

Seo'da Domainin Önemi

           Domain de mutlaka anahtar yani keyword olan domaini kullanın.

           Domain yaşının çok eski olması seo için avantajdır.

           Domain Whois bilgilerinin site içeriği ile ilgili olmasına önem verin ve asla Privacy yapmayın.

          Domain süreniz dolmadan süresini 2 yıllık uzatın. Domain ömrü ne kadar çok olursa Google o kadar güvenir ve güven verici sitelerinin arasına katar.